Oto przykładowy pojedynek wg. zasad z piątej edycji Legendy Pięciu Kręgów. Ronin Hade wyjaśnił, że został wynajęty przez kogoś w mieście do zabicia Isao. Tajemniczy zleceniodawca działał przez pośrednika - właściciela obskurnej gospody "Siup w dziób." Udzieliwszy tych informacji informacje, Hade dodaje:
- Choć jestem roninem, mam swój honor. Podjąłem się zadania i będę starał się je wykonać!
W związku z tym za zgodą Isao Miyamoto zaproponował pojedynek, jako najbardziej honorowe wyjście z sytuacji. Isao, jako shugenja, nie mógł w nim wziąć udziału, ale ustalił, że pojedynek będzie do pierwszej krwi. Dla uproszczenia pomijam wady i zalety postaci. Kostki "duże" to te zatrzymane.
Uczestnicy
Kakita Miyamoto
Fire 3, Air 2, Earth 3, water 3, Void 2
Composure 12, Endurance 12, Focus 5, Vigilance 2
Umiejętności: Martial Arts (Melee) 3, Tactics 1, Fitness 1, Meditation 2
Techniki: Iaijutsu cut (oba), striking as water, umiejętność szkoły Kakita
Wyposażenie: travelling clothes (wyparowania 2), katana, wakizashi
Ronin Hade
Fire 2, Air 3, Earth 3, Water 2, Void 2
Composure 11, Endurance 12, Focus 5, Vigilance 3
Umiejętności: Martial 3
Techniki: Na potrzeby pojedynku dodamy Hade Iaijutsu Cut: Crossing Blade - podręcznikowy ronin nie ma tej techniki. Pojedynek jak najbardziej działa, nawet gdy żaden z uczestników nie ma iaijutsu, można nawet zaryzykować tezę, że robi się jeszcze ciekawszy.
Wyposażenie: travelling clothes (wyparowania 2), katana, wakizashi
Runda 1
Uczestnicy stają do pojedynku (w odległości 2 od siebie) i rzucają na inicjatywę (meditation), jak zwykle wybierając krąg. Miyamoto wybiera ziemię (zabezpiecza przed krytykami ze zwykłego ataku). Jego wynik to (KS-kostki skilla, KR - kostki kręgu)
KS1: :Strife+Ekspl.sukces KS2:blank KS3:opp KR4:Strife+expl.sukces KR5:blank
Dorzuty z eksplodującego sukcesu:
K1: strife+sukces K4:sukces
Zatrzymuje 1, 3 i 4 kość, plus przerzuty (w drugiej linijce) Czyli inicjatywa wynosi 5 (focus)+4 sukcesy=9. Niestety, dostał też aż 3 strife (3/12). Opportunity wydaje, by 'zbić' jeden pkt. strife (2/12).
Zatrzymuje 1, 3 i 4 kość, plus przerzuty (w drugiej linijce) Czyli inicjatywa wynosi 5 (focus)+4 sukcesy=9. Niestety, dostał też aż 3 strife (3/12). Opportunity wydaje, by 'zbić' jeden pkt. strife (2/12).
Hade wybiera postawę powietrza.
KS1: Expl.sukces+strife KS2: expl.+strife KS3:sukces+strife KR4: opp KR5:expl+strife KR6:opp
Dorzuty:
KS1: Blank KS2: strife+sukces KR5: opp
Zatrzymuje kości 1,2,5. Jego inicjatywa wynosi 5 (focus)+4= również 9! Opportunity wydaje na zbicie 1 pkt. strife i ma go 3/11.
Teraz następuje faza "Staredown". Na początek, w pierwszej rundzie, uczestnicy otrzymują 1 pkt. strife. Miyamoto ma 3/12, Hade 4/11.
Teraz mogą w sekrecie zwiększyć swą inicjatywę za pomocą potajemnej deklaracji użytego na to strife'a. To ciekawy moment, bo zwykle nie wiadomo (o ile wcześniej nie przeprowadziło się np. intrygi) ile kto ma Composure. A tu obaj mają równą inicjatywę. Miyamoto decyduje się na 4 strife, Hade na 2. Czyli inicjatywa Miyamoto w tej rundzie wynosi 13 (strife 7/12), Hade 11 (strife 6/11).
Akcje
To pojedynek do pierwszej krwi, poważna sprawa. Miyamoto przechodzi w postawę ognia i atakuje wykorzystując technikę Iaijutsu: crossing blade (pozwala zaatkować wroga w odległości 1-2). Wykorzystuje punkt pustki.
KS1: opp KS2: opp i sukces KS3:opp KR4:strife+opp KR5:sukces+strife KR6:opp KR7:opp
Nie trafił! Choć TN techniki to 2, Hade stoi w postawie powietrza, więc żeby go trafić potrzeba trzech sukcesów. (W postawie ognia strife liczy się jako sukces dopiero po 'zaliczeniu' bazowej trudności zwykłymi sukcesami). Ale nie samymi sukcesami samurai żyje. Miyamoto wybierea kości 1,3, 6,7, czyli 4 opportunity.
1 wydaje na dodanie
2 strife wrogowi.
2 wydaje na "characters must suffer 2 strife to choose you as the target of Attack/Scheme actions until your next turn".
A ostatnie na to, by super wyglądać. To, że nie trafił, wyglądało na zamierzone działanie ;)
Hade ma już 8/11 strife'a. Na początku następnej rundy, w fazie staredown, dostanie z automatu 2... Wchodzi w postawę wody, wykonuje akcję Calming Breath (strife 7/11) oraz drugą akcją po prostu wyciąga miecz.
Runda 2
Inicjatywa resetuje się do 9. Następuje faza staredown i obaj uczestnicy otrzymują 2 punkty strife. Miyamoto ma 9/12, Hade 9/11. Gracze w sekrecie deklarują o ile zwiększają sobie inicjatywę. Okazuje się, że Miyamoto o 2, a Hade o 1 (liczył na remis, wtedy jako osoba z niższym honorem działałby pierwszy). Czyli w tej rundzie inicjatywa wynosi Miyamoto 11 (strife 11/12), Hade 10 (10/11).
Miyamoto pozostaje w ogniu, zmienia uchwyt na mieczu na oburęczny i uderza akcją strike w Hade.
KS1: sukces KS2: explo KS3: opp KR4:opp KR5:expl+strife KR6:sukc+opp
Żeby trafić Hade, który jest wciąż w postawie wody, potrzebuje 2 sukcesów. Ale... tak naprawdę nie musi trafić. Po co? Zada minimalne obrażenia w fatigue, redukowane zbroją. Zanim przebije się przez fatigue ronina, miną dłuugie rundy. Przewidując (czy raczej mając nadzieję), że Hade jest na skraju utraty opanowania, wybiera tylko kostki 3,4.
Wydaje opportunity na "cel zwiększa PT następnego testu na odparcie trafienia krytcznego o ilość wydanych opportunities." A drugim opportunity dodaje Hade 2 punkty strife.
Hade ma 12/11 strife! Oznacza to, że jest Compromised! Czyli Miyamoto może od razu wykonać finishing blow.
KS1: sukces KS2: Blank KS3: explo (przerzut na blank) KR4:strife+suckes KR5:blank KR6:opp
Może nie jest to mega sukces, ale akurat wystarcza, by trafić Hade (kostki 1,3,4). Miyamoto ma 12/12 strife. W Finishing Blow liczy się podwójna deadliness ataku. Miyamoto wykorzystuje swe szkolenie Kakity i zwiększa bazową deadliness katany do 8 (trzyma ją już w obu rękach). Czyli stopień krytyka wynosi 16.
Hade wykonuje test odparcia krytyka (TN2 zamiast 1).
KS1: sukces+strife KS2: sukces KS3:opp, KR4:blank KR5:strife+sukces KR6: blank
Ponieważ jest Compromised, nie może zatrzymywać kostek ze strife. Test jest całkowitym niepowodzeniem. Trafienie krytyczne 16 to natychmiastowa śmierć. Miyamoto wygrywa pojedynek, który miał być do pierwszej krwi... Niehonorowo! Miyamoto dał się ponieść gniewowi - mógł nieco kontrolować zabójczość ciosów, np. nie dokładać drugiej ręki na mieczu, nie używać zdolności szkoły Kakita, nie zwiększać trudności odparcia krytyka.
Podsumowanie
Uwielbiam pojedynki w tym systemie. Na początek to sobie wyobraźcie. Miyamoto i Hade stają do walki. Miyamoto skacze do przodu, uderza, raz, drugi. Hade zwinnie odsuwa się przed atakami, szukając okazji do uderzenia, ale traci koncentrację i kolejny cios Kakity go trafia. Hade stoi przez chwilę nieruchomo, z jego gardła tryska fontanna krwi i ronin wali się na ziemię. Miyamoto, lekko zdyszany, wykonuje gest strząśnięcia krwi* i chowa miecz do saya.
"Miało być do pierwszej krwi!" szepcze Isao.
Pojedynki są dużo ciekawsze niż nudne rzucanie na rosnące TN w poprzednich edycjach. Faktycznie można kombinować. Fakt, ciężko kogoś zabić pierwszym ciosem z iai, ale dla mnie to ok, bo większość technik iai to właśnie 'otwieranie' wroga na ostateczny cios. I pojedynki iaijutsu to zawsze było takie rokugańskie dziwactwo, efekt Tej Jednej Sceny z Filmu ;) Inaczej też wygląda taktyka w pojedynkach do pierwszego trafienia, gdzie liczy się inicjatywa i iai, a inaczej w tych bardziej krwawych wariantach.
Choć dałem roninowi technikę iai, nie zdołał jej wykorzystać - Miyamoto dosłownie przejął inicjatywę i ronin musiał reagować.
Niby jest mało akcji, a Predict wydaje się bezużyteczne... Ale można nim blokować krąg wroga, a jak się trafi to 4 strife'a może przesądzić o wygraniu pojedynku.
Na naszych sesjach były już 3 pojedynki, każdy "poważny" (nie do pierwszego trafienia), każdy wyglądał inaczej i każdy budził duże emocje.
*fun fact: tak naprawdę, przy chiburi strząsa się jej dość niewiele. Jest to raczej gest "zakończenia", złamania zanshin.
コメント